Dünyada En Çok Dolar Milyarderinin Bulunduğu 20 Şehir
Wealth X isimli danışmanlık şirketi 2018 yılına ait dünyanın ultra zenginleri listesini yayınladı. Bir çok farklı kategoride sınıflandırılan listerden birisi de, en doçak dolar milyarderinin bulunduğu şehirler oldu. Bu listenin içerisinde Türkiye'den bir tek İstanbul yer alarak bizi temsil etti. :) BBC Türkiye'nin yaptığı habere göre, dünyanın en çok dolar milyarderinin yaşadığı şehir ise 103 milyardere ev sahipliği yapan New York oldu.

Zenginle fakirin arasındaki fark her gün hızla artarken, zengin parası züğürdün çenesini yormaya devam ediyor. Ülkemizinde dahil olduğu ve sosyal adaletsizliğin ne kadar çok ilerlediğini gösteren listeyi aşağıda görebilirsiniz.

13. Dünyanın en çok dolar milyarderlerinin yaşadığı şehirler.

Dünyanın en çok dolar milyarderlerinin yaşadığı şehirler.

12. İstanbul - 36 Milyarder

İstanbul - 36 Milyarder

Türkiye'nin kalbi ve en büyük ticaret merkezi olan İstanbul, dünyanın en kalabalık şehirlerinden birisi konumunda. İstanbul'da yaşayıp henüz denizi hiç görmemiş 1 milyondan fazla kişini olduğu söylenmektedir. 

Bir çok zengin semtin yanı sıra fakir semtleriylede adından söz ettiren İstanbul, Türkiye'de zengin ile fakir arasındaki gelir farkının çok yüksek olduğu şehir.  Açıklanan listeye göre de İstanbul'da 36 dolar milyarderi yaşamaktadır. Ayrıca Tokyo, Paris, Şanghay gibi şehirleride geride bırakmayı başarmış.

11. Los Angeles - 38 Milyarder

Los Angeles - 38 Milyarder

10. Shenzhen - 39 Milyarder

Shenzhen - 39 Milyarder

Shenzhen şehrinde 39 Milyarderi bulunuyor.

9. Mumbai - 39 Milyarder

Mumbai - 39 Milyarder

Dünyanın 9. büyük şehri ve Hindistan'ın en büyük şehri olan Mumbai'de haklın bir kısmı büyük yoksulluk ve zorluk içerisinde yaşarken şehirde 39 dolar milyarderide onlarla birlikte yaşamaya devam ediyor.

8. Dubai - 40 Milyarder

Dubai - 40 Milyarder

Dolar ve zenginlik kelimeleri bir araya gelirde Arap yarım adasından bir yerler olmazsa olmaz. Dubai emirliğinde 40 dolar milyarderi bulunuyor. 

7. Singapur - 44 Milyarder

Singapur - 44 Milyarder

Kendi kendine hem şehir hemde devlet olma özelliğine sahip Singapur'da insanların gelir seviyeleride bir hayli yüksek, tabi şehirde 44 kişi ise dolar milyarderi.

6. Pekin - 57

Pekin - 57

Çin deyince aklımıza genelde çok düşük maaşla, zorlu koşullarda çalışan insanlar aklımıza geliyor fakat, Çin'in başkenti Pekin'de ise 57 dolar milyarderi bulunuyor. 

5. Londra - 62 Milyarder

Londra - 62 Milyarder

Dünya'da finans merkezi denince akla gelen ilk yerlerden birisi olan Londra'da 62 dolar milyarderi bulunuyor.

4. Moskova - 69 Milyarder

Moskova - 69 Milyarder

Rusya'nın başkenti olan Moskova'da 69 milyarder yaşıyor.

3. San Francisco - 74 Milyarder

San Francisco - 74 Milyarder

En çok zenginlerin yaşadığı şehirler listesinin 3. sırasında bu sefer ABD'den San Francisco yer alıyor,  tam 74 milyarderi var.

2. Hong Kong - 93 Milyarder

Hong Kong - 93 Milyarder

Sadece 7,3 milyon kişinin yaşadığıHong Kong'da 93 tane dolar milyarderi bulunuyor.

1. New York - 103 Milyarder

New York - 103 Milyarder

New York, 103 dolar milyarderine ev sahipliği yaparak listenin birinci sırasında olmayı başardı.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları