Özellikle öğrencilerin vazgeçilmez yemeğidir. Kısa sürede hazırlanır, maliyeti düşük ve özellikle özel soslarıyla birlikte lezzetlidir. Bilmeyenler, öğrenmek isteyenler, bilgilerini tazelemek isteyenler için makarna nasıl yapılır ? kalori miktarı nedir ? yazının devamında bulabilirsiniz.
Makarna Nasıl Yapılır?

Geniş ve derin bir tencere temin edilir ve tencerenin 3/4 ü su ile doldurulur. Makarna pişirmede ideal oran 1 litre suya 100 gr makarna ve 10 gr miktarı tuzdur. Tencereye doldurduğunuz su kaynadıktan sonra ocağınızın altını kısınız ve tuz ekleyerek iyice karıştırınız. Daha sonra hazır bulundurduğunuz makarnayı tencerenin içine boşaltınız ve ateşin altını açınız. Karıştırma işlemi için tahta kaşık kullanmaya özen gösteriniz ve bunu alışkanlık haline getirip hazırlayacağınız tüm yemeklerde uzmanlarında tavsiye ettiği üzere tahta kaşık kullanınız.

Tencerenin kapağını kapatmadan makarnanızı pişirmeye devam ediniz. İdeal pişirme süresi yaklaşık olarak 10-12 dakikadır. Pişen makarnanızı süzerek, ılık su ile yıkayınız daha sonra da biraz yağ tuz ve isteğe göre baharatlarınızı ekleyip hafif ateşte ısıttıktan sonra afiyetle yiyebilirsiniz.

Makarna nasıl pişirilir sorunun cevabını verdiğimize göre birde günlük aldığı kalorilere dikkat edenler için,  makarna kaç kalori bakalım. Makarna genellikle buğdaydan elde edilen bir ürün olduğundan, karbonhidrat miktarı da yüksektir. 1 dilim ekmek 2-3 kaşık makarnaya denktir diyebiliriz. Dolayısıyla kilo almaktan çekinenlerin dikkat etmesi gerekir. Makarna kaç kalori demiştik eğer ki sade tereyağlı bir makarnayı örnek verecek olursak 1 tam tabak (100 gr) kalori miktarı 330 civarlarındadır. Bir başka sade bilgide görüşmek üzere.