Havalardaki sıcaklık değişimleri gribe davetiye çıkarıyor ve bilindiği gibi birkez daha bu hastalığın mevsimine girdik.Hasta kişilerin bulunduğu ortamlarda, solunum yoluyla ve ellerle temas sonrasında ortaya çıkan bulaşıcı bir hastalıktır.Şimdi sizlere bundan en hızlı ve sağlıklı bir şekilde nasl kurtulacağınız konusunda yardımcı olmaya çalışacağız.
Gripten Kurtulmanın Püf Noktaları

Tedavinizi Aksatmayın: Öncelik olarak size tavsiyemiz kendi teşhisinizi kendiniz koyup gelişi güzel ilaç kullanmamanız.Bu durum gripten kurtulma sücecinizi azaltmak yerine dahada uzatacaktır.Özellikle bu durumda alınan antibiyotiklerin yarardan cok zararı söz konusudur.Bu nedenle öncelik olarak doktor reçetesi eşliğindeki ilaçları kullanmanız daha cok faydalı olacaktır.

İstirahat Edin: Grip hastası olan kişi  hem hastalağını başkalarına bulaştırmamak hem de daha hızlı birşekilde iyileşmek için evde en az bir hafta istirahate çekilmelidir.Çalışma zorunluluğu olan kişiler ise bulunduğu ortamları devamlı havalandırmalı ve başkaları ile  tokalaşma gibi temaslardan kaçınılmalıdır.Bu evrede vücudu olabildiğince az yormaları gerekmektedir.Aşırı yoğunluk ve tempo vücudun direncini zayıflatıp hastalık sürecini uzatır.

Yeterince Uyuyun: Uyku kişiyi sağlıklı ve zinde tutan en önemli fonksiyonlardan biridir.Bir  tamir,onarım,bakım ve yenilenme sürecidir.Düzenli uyku gribi yenmedeki en etkili evreden biridir.Özellikle gece uykularına önem verilmeli ve dikkat edilmelidir.Çünkü gece saat 12 ile 3 arası melatonin denilen bi hormon salgılanmaktadır ve bu hormon gençlik hormonu olarak bilinip aynı zamanda vücudun yenilenmesini sağlamaktadır.

Sıvı Tüketimi: Bu dönemde bol su tüketilmeli.Tabi herşeyin fazlası zarar olduğu gibi  aşırı sıvı tüketiminden de kaçınmak lazım.Bunun yanında bu dönemde terlemenin zararlı toksinleri dışarıya attığı için düzenli bi şekilde  sporun iyileştirme sürecini hızlandırdığı gözlemlenmiştir.

İyi Beslenme: Gripten kurtulmayı en hızlı şekilde etkileyen evre budur.Bolca turuçgiller ve koyu yeşil yapraklı sebzeler tüketilmelidir.Özellikle limon  her fırsatta tüketilmesi gereken bir enerji ve hastalıklara karşı en etkili direnç kaynağıdır.En önemli özelliği bağışıklık sistemini müthiş bir şekilde güçlendirmesidir.Limon ile yapacağınız bir diğer etkili yöntem ise iki çorba kaşığı miktarındaki limon suyu ile yarım çay bardağı miktarındaki su ile karıştırdıktan sonra bu suyu boğazınıza kadar gelecek şekilde gargara yaparak zararlı birikintinin temizlenmesi sağlanmakta ve iyileşme sürecine olumlu etki göstermektedir.

Bu paylaşımımızda umarım size yardımcı olabilmiş ve gripten en etkili ve sağlıklı bir şekilde kurtulmanıza yardımcı olabilmişizdir. HERKESE SAĞLIKLI , SIHHATLİ VE MUTLU GÜNLER  GEÇİRMESİNİ DİLERİM…