Yüksek Seçim Kurulu'nun İstanbul seçimlerini yenileme kararının ardından partilerde 23 Haziran'a hazırlık için harekete geçti. 6 Mayıs'ta PKK terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın mektubunun ardından HDP'nin İstanbul seçimlerinde nasıl bir yol izleyeceği merak konusuydu.
HDP, Ekrem İmamoğlu'na Oy İsteyecek!

2013-2015 seneleri arasındaki çözüm sürecine yine dönülmesinin olası olmadığını ifade eden HDP kaynakları, İstanbul seçimlerinin boykotu veya değişik bir oluşum içinde bulunma tartışmasının gerçeği yansıtmadığını dile getirdi.

Olağanüstü gündemle toplanan Merkez Yürütme Kurulu (MYK) da İstanbul seçimlerine yönelik davranış netleşti. Toplantıda, HDP seçmeninin, “Belediyelerimize kayyum atandığında ve yüzde 20 oy alan ikinci adaylara KHK bahanesi ile mazbata verildiğinde” muhalefet partilerden ihtiyaç duyulan desteği alamadığı eleştirileri anımsatıldı.

‘İstanbul İttifakı’ ismi altında bir ittifak söylemi geliştirilerek seçmenlerden Ekrem İmamoğlu için oy istenmesi kararı alındı. Bu süreçte İstanbul milletvekilleri ile kimi genel başkan yardımcılarının da İstanbul’da kalarak seçim çalışmalarını koordine etmesi kararlaştırıldı.